Znamená pro firmy AKCE a CENA všechno?

Není dron jako dron

Ať se to mnohým zdá jen těžko uvěřitelné nebo dokonce sci-fi, je tomu opravdu tak. Drony se pomalu, ale za to zcela jistě stávají součástí životů mnoha z nás. Velmi často se s nimi setkáváme a setkávat nadále budeme, logicky je nejčastěji spatřujeme nad nad našimi hlavami, tedy na obloze. Velmi často při svém letu pořizují audiovizuální materiál, což je dostává do malérů. V tomto článku si řekneme, jaké jsou výhody a nevýhody a co pro nás vyplývá, když jej vlastníme.

dron

Pro ty, kteří trochu zaspali dobu nebo si nejsou zcela jisti, co to vlastně dron je, tak si to právě mohou konečně ujasnit. Dron je ve zkratce vlastně bezpilotní letoun. Myšlenka vytvořit tento druh letounu se zrodila v době, kdy se zjistilo, že viníkem mnoha nehod je člověk nikoliv stroj! Proto se za účelem ochrany životů pilotů, začal konstruovat dálkově ovládaný letoun bez posádky.

Drony dělíme do dvou základních skupin. Kritériem dělení je:

  • účel ke kterému byly vyrobeny,
  • konstrukce.

Základní rozdělení nám drony dělí na vojenské a nevojenské, jinak řečeno komerční. V průběhu používání se přišlo na to, že s drony je poměrně velká legrace, takže se zrodila komerční skupina, čistě pro zábavu. Poslední skupinou jsou drony, které nám vydělají peníze a poměrně nemalou částku. Hodně často využívají výhod dronů fotografové a filmaři, protože, pomocí nich můžeme získat velmi specifické záběry a fotografie, které bychom byli schopni pořídit pouze pomocí klasického vrtulníku s pilotem.

Kvadrokoptéra - dron se čtyřmi rotory 

Hexakoptéra - dron se šesti rotory

Mohlo by se zdát, že platí takové bezpráví, co se týká dronů, nicméně opravdu tomu tak je. Zákony a jejich dodržování se bohužel liší stát od státu a tak se může zdát, že “každá ves, jiná pes”. Někde je létání s drony zakázáno a někde zase létat lze. Česká republika je zatím neutrálním prostředím, existuje sice kontrolní Úřad civilního letectví, který se touto problematikou zabývá.

V úvodu jsem řekl, že díky zábavnosti se vytvořila skupina dronů čistě pro zábavu. Důvod je prostý, dron se vyznačuje velmi jednoduchým ovládáním, navíc jejich letové vlastnosti jsou na vysoké úrovni, takže není vůbec žádným problémem létat například akrobacii. Většinu z nabízených dronů lze spárovat s chytrým telefonem a tak máte k dispozici online záběry, které můžete ukládat a poté se chlubit na sociálních sítích vašim přátelům.

dron

Pokud se podíváme do budoucnosti, je zcela jisté, že zájem o dronu nebude opadat, situace bude nejspíš opačná. S tím je nutné vytvořit potřebnou legislativu a zároveň apelovat na majitele, kteří by měli ctít:

  • dodržování pravidel létání,
  • respektovat soukromí,
  • být trpělivý a ohleduplný.

Takže budoucnost si lze představit tak, děti si budou hrát s drony stejně jako s autíčky na dálkové ovládání. Rodiny budou mít své létající kamery ze kterých budou běžně pořizovat záběry z dovolených, rodinných sešlostí a podobně. Myslivci s nimi budou hlídat svěřené revíry, rybáři vnadit své úlovky, zemědělci kontrolovat úrodu, celníci hlídat hranice, policisté dozírat na pořádek a tak dále a tak dále.